Beethoven kávéval indította a napot, ugyanakkor kedvelte a rajnai borokat is, elvégre maga is a rizling hazájában, a Rajna-parti Bonnban született, 250 évvel ezelőtt. A nevezetes évforduló alkalmából a híres szülött előtt kiállítással tisztelgő Bundeskunsthalle éttermében koccinthatunk is az emlékére a nevét viselő rizlinggel, miután megkóstoltuk ebédre valamelyik kedvenc fogását. Például a párolt vöröskáposztával, gesztenyével és petrezselymes krumplival tálalt marhasültet, a sült kolbászt spenóttal, vagy a galuskás marhahúslevest. Emellett pedig magunkkal vihetjük kedvenc étele, a fekete kenyérleves receptjét, hátha kedvünk támad otthon kipróbálni.

Fekete kenyérleves

Vágj jó fekete kenyeret vékony szeletekre, majd pirítsd meg jó magolajban vagy zsírban, egy kevés zöld petrezselyemmel és friss turbolyával, önts rá jó marhahúslevest, és hagyd, hogy jól magába szívja. Ha egy pár kanál savanyú tejfölt is főzöl bele, a leves egészen sűrű lesz. Tedd tálba.

Ha van maradék sülted vagy marhahúsod, akkor csinálj belőle hasét, és tedd a leves tetejére. Azután keverj jól össze három egész tojást egy fél pint tejföllel, és ezt öntsd szép lassan a leves tetején lévő haséra. Majd állítsd a levest előmelegített sütőbe, és hagyd addig ott állni, amíg felül szép barna réteg alakul ki rajta, vagy melegítsd felülről. A hasé helyett maradék tojást is tehetsz rá.


A nyitóképen a Beethoven-menü a Bundeskunsthalle éttermében (Fotó: Mörk Leonóra) | A Fekete kenyérleves eredeti receptje Theresia Ballauf: Die Wiener-Koechin, wie sie seyn soll (Milyen legyen a bécsi szakácsnő, Bécs, Wimmer, 1822) című könyvében jelent meg.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Fel